Мероприятия в овощната градина.Сега е време за вземане на калеми.
За зимното и ранно
пролетно присаждане, калеми могат да се събират през целия период на дълбокия покой на дърветата – от декември до февруари. Но най-добре е това да става в по-топли дни или след преминаване на зимните студове – от средата на февруари до първите дни на март.
Калемите от костилковите овощни видове се събират по-рано от тези при семковите. Това е така, защото костилковите имат по-кратък дълбок покой и ако се закъснее със събирането на калемите е възможно пъпките да се развият и да са негодни за облагородяване. В масовата практика се е наложило като правило, материалът за присаждане да се събира няколко седмици преди самата операция.
Калемите се вземат само от здрави, силни и продуктивни дървета от желаните сортове. За тази цел в любителската практика трябва да се вземат леторасти за калеми само от плододаващи дървета, които дават гаранция, че сорта е автентичен и е този който желаем. За препоръчване е те да се вземат предимно от южната страна - от връхните и периферни части на короната.
Не трябва да се вземат за калеми от клончета с цветни пъпки по тях. Разпознаването не е трудно - растежните (листни) пъпки са тесни и заострени, а цветните са закръглени и по-дебели. Не се вземат калеми и от силни лакомци, израстнали в основата на скелетните клони.
Каква да бъде дължината на калемите? Около 25-30 см, с десет-петнадесет пъпки. И в никакъв случай не бива да се реже целият летораст, а да се оставят поне 3-4 пъпки, които напролет да се развият и по този начин дървото да се възстанови. Калемите се събират по възможност от различни дървета, за да не им се причиняват големи щети.