Неприятелят черна бобова листна въшка (Aphis fabae) е повсеместно разпространен вид. В колониите й се наблюдават безкрили и крилати (партеногенетични и полови форми). Яйцето й е блестящо черно на цвят. Всички форми на въшката са тъмни, кафяво-черни или тъмно зелени.
Черната бобова листна въшка е мигриращ вид и зимува като яйце върху основните гостоприемници (чашкодрян, жасмин и смин). Напролет от яйцата се излюпват въшки, наречени основателки. Те се заселват от долната страна на листата на основните гостоприемници, където смучат сок и развиват от две до четири поколения. В колониите на трето и четвърто поколение, се явяват крилати форми, които прелитат на междинните гостоприемници и раждат живи ларви. Върху междинните гостоприемници тя развива 10-11 поколения.
Отначало те прелитат върху щир, лобода и други плевели, а след това-по бакла, цвекло, фасул и други бобови култури. Въшките се заселват от долната страна на листата, по разклоненията и стъблата, като смучат сок. Нападнатите части се набръчкват, листата се завиват, увяхват, растенията изостават и загиват. Листните въшки зацапват листата, като отделят „медена роса" и затрудняват асимилацията. През есента в колонията се появяват крилати форми, които отново се връщат върху основните гостоп-риемници и раждат по 10-12 ларви. От тях се развиват безкрили, полови женски форми. По същото време се появяват крилати, полови мъжки, които прелитат от основните гос-топриемници и оплождат женските. Оплодените женски въшки снасят яйца, които остават да зимуват.
Масовата поява на неприятеля черна бобова листна въшка (Aphis fabae) се благоприятства от топла и продължителна есен през предшестващата година, когато половото поколение снася по-голям брой яйца и от топла и суха пролет, което спомага по-ранното излюпване на основателките и по-бързото разселване на въшките. Влажното и хладно време затормозява развитието на въшката.