В последните десетина години един нов опасен нашественик, чиято родина е Далечният изток (Китай, Корея, Япония и Индия), проникна в Европа и вече е в България. Това е пеперудата сидалима перспекталис (Cydalima perspectalis) от семейство Crambidae, която нанася значителни щети на чемшира (Buxus sempervirens).
Тя е установена в Европа най-напред в Югозападна Германия през 2007 г., но в следващите няколко години е намерена и в Холандия (2008 г.), Франция, Англия и Австрия (2009 г.), Унгария, Румъния и Сърбия ( 2011 и 2012 г.).
Още от миналата година чемширите в страната са нападнати от пеперудата сидалима перспекталис (Cydalima perspectalis), чиито гъсеници изяждат и изсушават листенцата им. Храстът изсъхва отдолу нагоре, дори и да е огромен.
Молеца по чемшира (Cydalima perspectalis) има две или три поколения годишно, но в зависимост от температурите може да развие и четвърто. Видът презимува, като ларва здраво захваната за листата обвита, като с коприна пашкули. Пеперудата снася от 5 до 20 яйца от долната страна на чимшировите листа, от които се излюпват ларвите. Яйцата на молеца Cydalima perspectalis са 1 мм в диаметър, разположени под зелени ненагризани листа. Първите ларви които излизат от яйцето са дълги около 1-2 мм. Ларвите се хранят четири седмици и нарастват до около 35-40 мм. При какавидиране са 25-30 мм дълги, първоначално зелени с покафеняване надлъжни линии, след това по-кафяво. Размах на крилата на възрастни е 40-45 мм. Два варианта са наблюдавани - най-разпространеното е предимно бял, а другият е изцяло светло кафяво. Гъсеницата на този молец изяжда листата на чемшира и оставят само най- твърдата вътрешна част,но могат да атакуват и кората, което причинява изсъхването и умирането на дърветата. Общото обезлистване, също причинява смъртта на растенията.
Как да се пръска-растителна защита
Борбата срещу нападателя по чемшира сидалима перспекталис (Cydalima perspectalis) се води със синтетични перитроиди и органофосфорни инсектициди. Най добре действа комбинация между синтетичен перитроид и органофосфорен препарат. В България няма регистриран препарат за борба с пеперудата по чемшира сидалима перспекталис (Cydalima perspectalis). Изпробвана комбинация за борба с гъсеницата е следната:
Хлорпирифос етил и циперметрин. Хлорпирифос етил е от групата на органофосфорните съединения и действа контактно и стомашно и чрез парите си и е с дълго последействие 2 седмици. Циперметрин е от групата на синтетичните пиретроиди и действа стомашно и контактно с много бърз първоначален ефект.
Съветваме Ви, когато отидете в близката агро аптека да си купите синтетичен перитроид и органофосфорен препарат или готова комбинация между тях (питайте служителя в агро аптеката) и да третирате с най-високата доза. Това, че гъсениците не умират веднага не е проблем, защото на другия ден всички те са на земята.