Симптоми на болестта червени листни петна по сливата - Polystigma rubrum
По листата се появяват отначало бледозелени, а по-късно бледожълти петна със закръглена форма с диаметър от 0,5 до 2,5 см. По-късно петната придобиват оранжево -червен цвят.
Тъканите на петната са значително по-дебели от тези на здравата част. Петната са леко хлътнали откъм горната повърхност на листната петура. При силно чувствителните сортове три четвърти от листната повърхност може да се покрие с петна. Силно напетнените листа се завиват тръбовидно.
Причинителят на болестта червени листни петна по сливата е Polystigma rubrum. Гъбата презимува в стромите, където през пролетта се формират перитециите с аскуси и аскоспори. Аскоспорите обикновено узряват около фенофаза „цъфтеж" на основните сливови сортове. Спори се отделят в продължение на около два месеца. Те се отделят от плодните тела при намокряне на заразените листа и при попадане върху млади листа причиняват заразяване. Симптомите на болестта червени листни петна по сливата - Polystigma rubrum се появяват след около 30-40 дни. Благоприятни условия за развитие на болестта червени листни петна по сливата - Polystigma rubrum се създават при температура от 10 до 26°С и при наличие на влага, която е необходима не само за отделяне на аскоспорите, но и за покълнването им при попадане върху листата.
Борба с болесста червени листни петна по сливата - Polystigma rubrumПрепоръчва се намаляване на зимуващата зараза, чрез заораване на окапалите листа през есента или третирането им с боракс, с което се предотвратява образуване на асци и аскоспори. За опазване на листата от заразяване с болестта червени листни петна по сливата - Polystigma rubrum се препоръчват 1 или 2 третирания непосредствено след фенофаза „цъфтеж" в интервал от 10-14 дни. Второто третиране обикновено се извършва само през години с чести превалявания след цъфтежа и при силно чувствителни сортове.
Активно вещество за борба с червени листни петна по сливата - Polystigma rubrum е Цинеб.