Растително защитни мероприятия в зеленчуковата градина. Времето събужда неприятелите. Малък Сечко се държи като
Баба Марта в края на пролетта. Да, въпреки че сезонът е зимен, времето има типичния характер на пролет. Доказателство за това са обилното слънце и високите температури, които в средата на февруари стигнаха до 17°С.
Това до известна степен ни радва, че е топло и приятно за разходка, но от друга страна е благоприятно и за неприятелите. Някой от тях са готови за старт само след няколко дни положителни температури. Такъв е случаят с чесновата муха. Тя започва летеж и бързо след това яйцеснасяне, когато 7-8 дни има температури от 8-10°С. А тези температури в момента са налице и съвсем скоро този неприятел ще започне яйцеснасяне. След излюпване, ларвите се вгризват в основата на поникналите растения от зимен чесън. След този момент, каквото и да правим, щетата е непоправима и не може да се предотврати.
Затова сега е моментът за третиране на зимния чесън с инсектицид, за да може в момента на излюпване и вгризване, ларвите да загинат.
В зависимост от предназначението на продукцията се избират и препаратите. Когато чесънът няма да се консумира на зелено, може да се използват инсектициди с дълъг карантинен срок като Нуреле Дурсбан, Дурсбан 4Е, Релдан, Агрия 1050 и др. Когато чесънът ще се консумира на зелено, преценете добре срока и ако скоро продукцията ще е готова за ядене, третирайте с пиретроидни инсектициди, които са с кратък карантинен срок – Фюри, Децис и др.
При покупка на препарати от селскостопанските аптеки задължително изисквайте продавачът да ви консултира за дозата и карантинния срок. Спазвайте и указанията от инструкциите, които са задължителен елемент към опаковката на закупения продукт.