Растително защитни мероприятия в зеленчуковата градина.Износителите на зеленчукови семена - заложници на екологията.
„От години не е имало
промени в областта на фунгицидните за третиране на семена за зеленчуци“, казва Рене Хайсманс от FarMore Technology.
Експертът споделя, че основната причина промишлеността да не търси алтернативи е, че съществуващите продукти са достъпни и ефективни. Освен това размерът на пазара по отношение на обема на продукта е много малък. Разходите за разработване на нови продукти биха били твърде високи за този сравнително малък пазар.
Ситуацията се промени, когато стана ясно, че карбендазимът ще бъде забранен и че продукти, като тиофанат-метил, тиабендазол и тирам, след 2019 г. също се разглеждат.
След много години изследвания през 2013 г., се появява Maxim 480FS алтернатива за зеле, лук и моркови , а тази година са добавени в списъка и редица листни зеленчуци, домати и краставици.
Хайсманс обаче смята, че все още има пречки, които трябва да бъдат преодолени, като все по-сложните правила за получаване на регистрация и нестандартния подход към агентите за третиране на семена в Европа и в различни държави-членки на ЕС.
„В момента работим по подготовката на средства за третиране на т. нар. малки култури. За семената на цветя, билки и други малки култури след 2019 г. няма да има адекватна защита срещу почвени гъби”, казва той, имайки предвид пазара на ЕС.
Нидерландия е втора по големина в света по износ на зеленчукови семена, а тяхното качеството е движещата сила на бизнеса. Следователно е важно семената да бъдат защитени от болести. В много страни е задължително обработването на семената, преди да бъдат внесени, така че е наложително производителите да разполагат с одобрено решение, споделя Хайсманс.
Технологичният проект FarMore разработва химични и биологични продукти, както и техника и услуги за отговорно отглеждане на зеленчукови семена.