Растително защитни мероприятия в овощната градина.Не закъснявайте с борбата срещу крушовата листна бълха.
Обикновената крушова
листна бълха развива пет поколения годишно.
Бълхите започват да снасят яйца още от февруари - март на малки групички по кората на едногодишните леторасти, в основата на пъпките, цветовете, леторастите и плодовете. Ларвите се излюпват в началото на април.
Ларвите, нимфите и възрастните смучат сок от леторастите, пъпките и цветовете, по-късно и от младите плодчета. Леторастите се изкривяват, цветовете и листата изсъхват и опадат. През лятото, до края на септември, бълхите се намножават в големи колонии по младите леторасти и по листата. Нападнатите части се покриват обилно с "медена роса" - сладка, леплива течност, която бълхите отделят при храненето си. Върху нея се развиват чернилни гъбички, които причиняват почерняване на листата и леторастите. Плодовете остават деформирани, със силно влошени вкусови качества. Силно повредените плодове опадат. Бълхата вреди до края на октомври - ноември.
Борбата с крушовата листна бълха започва много рано напролет. През този период тя е насочена срещу възрастното, преди яйцеснасяне. Може да се използват контактни инсектициди от всички химични групи.
В началото на вегетацията - фенофази от “разпукване на пъпките” до “бял бутон” се провежда първото вегетационно пръскане срещу ларвите и възрастните.
Във фенофаза “бутонизация” и “цъфтеж” неприятелят образува първите колонии.