Растително защитни мероприятия в овощната градина.Борбата с тетраниховите акари се провежда преди зреене на ягодите.
Паяжинообразуващите акари причиняват сериозни повреди по листата на ягодата. На местата на повредата се появяват малки светли точковидни петна и листът придобива мраморен вид. По-късно петната стават кафяви, сливат се и обхващат целия лист. Паяжинообразуващите акари са дребни по размери, трудно забележими. Обитават долната повърхност на листата под паяжина.
При ягодата вследствие на повредите се наблюдава деформиране на листата изразенов накъдряне и куполообразно извиване на петурите. Силно повредените листа пожълтяват и впоследствие опадват. Плодовете на повредените растения остават дребни и безвкусни. Борбата с паяжинообразуващите акари е успешна, когато се проведе в началото на появата. За целта е добре периодично да се наблюдават листата за поява и да се следи плътността на неприятелите.
Отглеждането на устойчивите сортове “Редгаунтлет”, “Горела”, “Покахонтас”, “Зенга Зенгана”, “Хоней секвоя” и “”Виста” може да изключи или намали броя на химичните третирания срещу тях.
Борбата с химически средства трябва да се проведе във фенофазите преди зреенето на плодовете или след приключване на прибиране на реколтата, като строго се спазват карантинните срокове.
Няма регистрирани акарициди за борба с тетраниховите акари при ягодата.
През вегетационния период, борбата се конкретизира, в зависимост от преобладаващия стадий. При наличие на повече яйца и млади ларви се използва Аполо 50 СК – 0,04 %, ако преобладават нимфи и възрастни, се третира с контактни акарициди като Санмайт 10 СК – 0.14% и др.