Мероприятия в овощната градина. Листното торене снабдява
растенията с нужните елементи много по-бързо от почвеното торене. Ефектът от него обаче е по-краткотраен, затова препаратите трябва да бъдат подавани няколко пъти през вегетацията със сравнително ниски концентрации.
Листните торове оказват значителен ефект върху адаптацията на овошките към различни стресови фактори и помагат за възстановяване след градушки.
. Листното подхранване с желязосъдържащи препарати играе важна роля за отстраняване на хлорозата (пожълтяване на листата), предизвикана от недостатъчно снабдяване с желязо.
При недостатъчен почвен азот листното му приложение е много важно - листно подаден карбамид намалява преждевременното опадане на листата, увеличава размера на плодовете и засилва вегетативния растеж.
Листното приложение на борсъдържащи съединения подобрява плододаването.
Листното подхранване с медни препарати има по-дълъг ефект от тези с манган и бор. Две пръскания с медни торове (през юни и септември) са достатъчни за снабдяване на дърветата с мед, докато третиранията с манган и бор трябва да се приложат няколко пъти през вегетационния период.
Комбинираното цинково и борно листно подхранване предизвиква увеличаване на добива.
Снабдяването на ябълките с достатъчно калций е ключов момент - напръсканите плодове имат по-добро качество, по-добра съхраняемост, по-малко физиологични смущения. Опити са доказали, че така се води успешна борба с горчивите ядки по ябълковите плодове, които са проблем №1 при съхранението на продукцията. Достатъчни са няколко пръскания с калциеви съединения.