Мероприятия в овощната градина.Нуждите на растенията от тор.
Ако дълго време се
задържи хладно време, кореновата система при много от топлолюбивите растения престава да работи. Тогава е необходимо на растенията да се внесе даден елемент или микроелемент, или комплекс от такива. Това трябва да стане в началото на лятото или в разгара му, като е добре да се съобразите с вида тор, който се внася.
Всички плодово-ягодни култури се нуждаят от микроелементи в момента на наедряване на завързите, не трябва да забравяте това, иначе ще берете красиви плодове, а вътре с горчиви ядки (кафяви петна). При растенията изискванията от микроелементи не са никак високи, но без тях не може да се получат качествени плодове.
Овошките в началото на лятото се нуждаят от азот и калий, а във втората половина на лятото от фосфор и калий. От фосфора растенията се нуждаят два пъти по-малко, отколкото от калия. За предпочитане е и двата елемента по това време да се внасят в оксидна форма, тъй като растенията не обичат хлора. Особено чувствителни към хлор са костилковите и цариградското грозде. При подхранване с калиев хлорид е възможно листата на тези култури да опадат напълно.
При подхранване е достатъчно да се постави по 1 лъжица от всеки тор на 10 л вода и да се полее под дървото, но така, че да обхване площ колкото е големината на короната. За възрастно дърво са нужни 5-6 кофи, а за млади дървета по 2-3 кофи с разтворен тор, под храстите по 1 кофа.
Добре е азотното торене при трайните насаждения да се прави в момента на естественото опадване на завързите. Да не се внася азот в края на лятото, тъй като той задържа узряването на тъканите, като при това понижава зимоустоичивоста на растенията.
Безразборното внасяне на торове не само не помага, а даже напротив вреди на растенията.