Мероприятия в овощната градина.
Кои растения не трябва да се торят с дървесна пепел?
Често стопаните, които
използват дърва за отопление, събират пепелта, която остава след изгаряне. Освен дърва от широколистни дървета се изгарят борови остатъци, дървени въглища, трева, клони и стара хартия и др. Пепелта в тези случаи е с различно съдържание на елементи и не е идеална по състав, но все пак действа.
Не подхранвайте с пепел растения, които предпочитат кисели почви - азалия, диня, хмел, боровинка, хортензия, потентила, репички, рододендрон, лапад. Към тези растения може да бъдат добавени различни растения от семейство кипаросови.
Не трябва да се внася едновременно пепел с тор (птичи, пилешки, конски и др.) и минерални азотни торове (амониев нитрат, карбамид), както и със суперфосфат. Ефективността от такова подхранване ще бъде минимална, тъй като пепелта ще затрудни растенията да усвоят останалите компоненти. Пепелта не трябва да се прилага едновременно и с доломитовото брашно, тъй като и двата компонента имат силен алкализиращ ефект.
В същото време смеси, съдържащи пепел и калиев сулфат, натриев и калиев нитрат и фосфорни торове, могат да се съхраняват дълго време и след това да се прилагат за алкализация на почвата.
Непосредствено преди приложението, ако е необходимо е възможно да се комбинират дървесна пепел с калциев нитрат. Всички тези компоненти ще бъдат добре усвоени от много култивирани растения.
Следете редовно киселинността на почвата. Ако pH> 7, тогава е по-добре да не се използва дървесна пепел. Средната препоръчителна доза за внасяне на дървесна пепел при нужда е до 250-300 грама за 1 м2.