Мероприятия в цветната градина.Сеитба на семена от иглолистни видове.
Смърч - Picea
Шишарките узряват
през есента на първата година. Берат се в края на август, когато крилцата на семената започват да се виждат иззад шишарковите люспи. За отделни видове се препоръчват сроковете: обикновен смърч – януари, сръбски смърч – януари-февруари, сребрист смърч – края на август. Семената от сребрист смърч възстановяват баграта на родителя в 70% от поколението.
Сеитба: В средата на април семената се потапят в миниум, така че да станат почти червени. След това се стратифицират, като се слагат във влажен пясък за 8 – 10 дни, докато започнат да покълват. След това се засяват в рохкава и влажна почва на обилна, но не пряка светлина. Отгоре се застилат с 0,5 см фин пясък. Покълват 50 – 70% от всички семена. Кълняемостта на семената се запазва до 10 години.
Бор Pinus
Боровите шишарки узряват на втората или третата година, в зависимост от вида. Събират се само узрели шишарки, но преди семената да са излетели – през август-септември за бял, хималайски, веймутов, пондерозки, морски, култеров, алепски бор и бяла мура; през ноември-декември за черен бор, клек, черна мура. Не всяка година е еднакво семеносна.
Сеитба: Семената се третират с миниум и се засяват направо в почвата, като се покриват с 0,5 см слой от пясък. Почвата трябва да е влажна, рохкава и богата. Добавянето на 10% торф, 20% едър пясък и 10% дървени въглища превръща всяка почва в идеална за сеитба на борови семена. Пониците се появяват за 4 – 6 седмици. Добре е до оформянето на същинските листа семеначетата да се предпазват от преките слънчеви лъчи като се покриват с клонки, но след това обилната светлина е задължителна. Кълняемостта на боровите семена в зависимост от произхода на видовете е между 60 и 95%. Семената запазват кълняемост 3 до 5 години.
Дугласка ела - Pseudotsuga
Шишарките узряват през септември на първата година и веднага след това най-добрите семена излитат. Затова шишарки трябва да се събират в края на август и се оставят на хладно и проветриво място за доузряване. Шишарките се сушат на хладно и тъмно в затворени съдове.
Сеитба: в началото на април семената се поставят във влажен пясък за три седмици. След това се измиват, просушават и потапят в миниум.Сеят се направо в почвата, която се уплътнява отгоре и се застила с 1 см едър пясък. Покълването настъпва след 3 седмици. В началото семеначетата се засенчват с клонки, а през есента същото се прави против измръзване. В средата на юли три седмици се пръска с медно-хлорен оксид. Покълват 90% от семената. Кълняемостта се запазва до 3 години.
Лъжекипарис - Chamaecyparis
Шишарките се събират през август-септември, когато започват да се разпукват, независимо от цвета им. Разстилат се в топло помещение и семената опадват сами.
Сеитба: Семената се сеят в средата на април в рохкава и богата почва в парници. Отгоре се покриват с иглолистни клонки. Покълването е само около 10%! Кълняемостта се запазва 2 години.