Мероприятия в зеленчуковата градина.Сортова особеност при едроплодните домати.
Почти във всяка градина
се отглеждат по-няколко сорта домати. Неизменно там присъстват и сортовете известни като гиганти – едроплодни домати. Характерно за тях е, че младите върхове нарастват интензивно и са по-нежни. През топлите часове на деня те изглеждат, като леко повяхнали и тревожат стопаните.
Повяхването не се дължи на болест, а е сортова особеност на едроплодните сортове домати. Достатъчно е само да установите, че наблюдавате това явление именно по тях и да ги сравните с останалите сортове, при които няма да видите подобна картина. Това ще е условието, което ще ви даде верният отговор.
Наблюдава се също характерно разцепване на долната част (дъното) на плода на доматите. То също е особеност на едроплодните сортове, като най-често то се проявява при плодовете от първите цветни китки. Дължи се на факта, че тези плодове са многокамерни и част от семената не са оплодени. При нарастване на плода по-силно напрастват камерите с оплодени семена за да ги изхранят. Неравномерното нарастване води до разцепване на дъното, като в повечето случаи се получава характерен ръбец от зарастнала (кафяво оцветена) тъкан. Плодовете не са болни и са годни за консумация.