Разсадът задължително
подлежи на закаляване в продължение на 1-2 седмици (най-много). независимо от мястото на отглеждане (у дома, оранжерия, парник).
Три до пет дни преди засаждането температурите се понижават до тези на околната среда на открито. Затова, разсадът се изнася от стаята на закрит балкон и там се оставя денонощно. През това време трябва да се внимава да няма рязко охлаждане през нощта.
Едновременно със закаляването на надземните части се пристъпва и към закаляване на кореновата система на разсада и привикването му към по сурови условия. Едновременно с това се увеличават интервалите между поливките. През дългия период на суша почвата остава влажна в зоната на кореновата система, но се засушава в повърхностния слой. Този режим спира растежа на разсада. Той става „по-набит“, усилено нараства кореновата система. Много е важно през този период почвата да не изсъхва.
До 1-2 дни преди засаждането на разсадите се прави подхранване. Растенията се подхранват и 10-12 дни след пикирането. Растенията може да се подхранят с разтвор на амониев нитрат, суперфосфат и калиев сулфат (съответно 10, 40 и 60 грама на 10 литра вода). За подхранването се използват минерални торове имащи в състава си азот, фосфор и калий. Подхранването ще намали периода на прихващане и ще увеличи броя на прихванати растения.
В последните дни разсадът трябва да е денонощно на открито под навес или на тераса.
Добре закаленият и подхранен разсад при пресаждането в градината много по-лесно ще понесе стресовата ситуация и ще продължи развитието си. При недобро закаляване на разсада развитието му ще се забави до 5-10 дни и повече.