Грижи за градината след дъжд
Често хората се
заблуждават, че не е необходимо градината да се напоява след дъжд.
Не всеки дъжд овлажнява почвата до необходимата дълбочина. Ако той е силен, но краткотраен, тогава почвата се намокря на незначителна дълбочина, а градината трябва да се полива допълнително.
За да определите дали градината се нуждае от допълнително напояване, достатъчно е да се направи копка на почвата в градината. В идеалния случай, ако мокрият слой е с дълбочина пълна дължина на лопата това означава, че в градината не е нужно да се полива още 5-7 дни. Когато почвата е мокра само на 20 см дълбочина, тогава трябва да добавите още 10 литра вода на квадратен метър. Когато почвата е мокра мо на 10 см, ще трябва да полеете с 20 л/м2. Ако дъждът само препръска, ще трябва да поливате обилно.
Как да защитим градината от преовлажняване?
Повечето растения не обичат излишната влага. За нормално се приема, когато само 60-70% от порите на почвата се запълнят с вода. Останалото трябва да е въздух. Ако това съотношение се наруши, на кореновата система на растенията ще липсва кислород, семената ще гният и няма да покълнат.
Излишната влага не причинява по-малко щети, отколкото сушата. За нормалното хранене на растенията балансът на водата и въздуха в почвата трябва да бъде балансиран. Ако влагата е изместила кислорода, растенията се задушават. Това се случва при продължително дъждовно време. За да избегнете застояването на водата, окопавайте почвата. Така ще се избегне уплътняването и. Добри помощници в тази работа са земните червеи, ако ги има много, не се притеснявайте за окопаване.