Полезна информация за говедата. Вързано отглеждане на крави.
Преимущества на вързаното отглеждане
1. Този метод позволява да се осигури по-точно количеството необходима храна. Удобно се отчита физиологическото състояние на всяка крава.
- При доене се отчитат индивидуалните особености на кравата (млеконадой, форма на вимето)
- Изключва се сблъсък между животните, намаляват стресовите ситуации в стадото
- Улеснява се контрола, отчита се физиологическото и клинично състояние (лечение и профилактични мероприятия)
- Рационалното използване преимуществата на този метод позволява да се повиши млечната продуктивност с 15% и да се понижат разходите за храна с 10%.
- Ограничава се процеса на автоматизиране на стопанството
- Съществено се повишава трудоемкостта
Недостатъци на вързаното отглеждане
Изисквания към яслите
Основно изискване е максимална безопасност на обслужващия персонал, недопускане травматизъм на животните, спокойно хранене и почивка.
При конструкцията на яслите е необходимо да се отчитат габаритите на животните. Обикновено във фермата се приема дължината на яслата да е 190-200 см, с бетонна хранилка и частична ограда. Практиката на добрите ферми показва, че оптималната дължина на яслата, при наличие на предни и странични ограничители, трябва да бъде 5-10 см. по-къса от дължината на туловището на животното. Това позволява по-лесно почистване и кравата по-малко се замърсява. Краварниците за вързано отглеждане на крави имат два или четири реда ясли, което позволява максимална механизация на храненето, поенето, доенето и изнасянето на торта. За отстраняването на торта се използват торохранилища, система за измиване.
Лятно и зимно отглеждане на крави
Традиционното отглеждане през лятото е яслено-пасбищно. Кравата на ден трябва да приеме 50-60 кг трева за да достигне висока млечна продуктивност. Необходимо е допълнително хранене в яслата. През зимата е необходимо да се разхождат в двора 2-3 часа, съчетана с подхранване с груба храна.
Усъвършенстването на вързаното отглеждане на кравите трябва да е насочено към съкращаване времето за обслужване на животните и увеличаване производителността на труда.