Agro-CONSULTANT.NET - Вашият приятел на полето, във фермата и на пчелина

Хранене на телетата през млечния период

Полезна информация за говедата.Хранене на телета през млечния период. Храненето на телетата през млечния период има някои съществени особености.

Ранно

отбиване

Телетата може да се отбиват на възраст 3-5 седмици след раждането. Срокът на отбиване зависи преди всичко от развъдната цел и породното направление.

Използване на млечни заместители на пълноценното мляко

Съкращаването на срока на отбиване е възможно само при използване на висококачествени млекозаместители и пълноценни стартерни смески. Те може да се дадат на телетата непосредствено след коластрения период, но за препоръчване е това да става от втората седмица. Млекозаместителите заместват напълно майчиното мляко и се отразяват добре върху развитието на телетата и здравословното им състояние.

Постепенно или рязко отбиване

Въпреки че постепенното или рязкото отбиване не влияе върху развитието на телето, се препоръчват схеми за хранене с постепенно отбиване.

Ранно приучване на телетата към стартерни смески и обемисти фуражи

От биологичен аспект ранното приучване към стартерни смески и обемисти фуражи не само че не се отразява неблагоприятно върху растежа и развитието на животното, но има и редица икономически предимства.

Обикновено към стартерни смески и сено телетата се приучват от втората седмица, а към кореноплодни и силаж - съответно от 3-ата и 8-ата седмица. На практика стартерните смески и обемистите фуражи се дават на воля.

С цел да се определи времето на отбиване обаче е необходимо да се знае количеството на приетите фуражи. Смята се, че млечният период може да приключи, ако телетата приемат около 0,5 до 0,8 кг стартерна смеска, и че е приключил стартерният период, ако телетата приемат 1,5-2 кг стартерна смеска, 1,5-2 кг сено и около 5 кг силаж и кореноплоди.

Схеми на хранене на телетата през млечния период

Известни са твърде много и различни схеми на хранене на телетата през млечния период. Особен интерес представлява храненето на телетата през този период в големите комплекси на САЩ, в които се отглеждат годишно по 2-3 хиляди телета. При отглеждането им особено внимание се обръща на храненето през коластрения период.

Половин час след раждането телето се пои с около 2,2 литра коластра. Първия ден количеството на коластрата е 4 литра, и то от първото доене. В продължение на 4 дни телетата се поят два пъти дневно с 4-5 литра коластра, като от петия ден се минава на млекозаместител - 0,45 кг сух млекозаместител, разреден в 5 литра вода. Телетата се приучват от 10-ия -15-ия ден след раждането към приемане на концентрати и обемисти фуражи.

Отбиването става на 5-7-седмична възраст в зависимост от породата и при положение че телетата добре консумират стартерни смески. Нормата за поене с мляко или млекозаместител е 1 кг на 10 кг ж. т. С цел да се намалят диариите през първата седмица от живота на телетата количеството на течната храна не трябва да превишава 8% от теглото им, а по-късно - 10-14% в денонощие.

В Германия количеството на коластрата при първото захранване е 2-4 литра при температура, не по-ниска от 37°С. И тук широко се използва храненето на телетата с млекозаместители. До двуседмична възраст телето получава майчино мляко, а след това до 12-седмична възраст се храни с млекозаместител. От 10-ия ден телетата получават гранулирани комбинирани смески и сено, а от 5-ата седмица - и сочни фуражи. Телетата се хранят 2 пъти дневно. През целия период на отглеждане се изразходват коластра 25 кг, млекозаместител (сух) 50 кг, гранулирани комбинирани смески 90 кг, сено 50 кг и силаж или цвекло 30 кг. От много опити е установено, че количеството на млекозаместителя може да се намали наполовина, но за тази цел са необходими висококачествени стартерни смески. Въпреки че прирастът през първия месец на отглеждане с по-малки количества млекозаместител е по-нисък, постига се по-ранно приучване към използване на стартерни смески. Благодарение на това по-рано започва функционирането на търбуха при телетата и те са способни да приемат растителни фуражи по-рано и в по-големи количества. На 16-седмична възраст телетата практически се изравняват по живо тегло и се отбиват на 8-седмична възраст.

Още интересни статии по темата

Free Joomla! templates by Engine Templates