За какво се използва маточината в пчеларството?
Маточината е устноцветно растение, произхождащо от Южна Европа. Отглежда се като лекарствена и медоносна култура От маточина се произвежда етерично масло, чието притегателно действие върху пчелите е отдавна познато. Затова растението се използва за прекратяване на борбата между пчелите при обединяване на две пчелни семейства в едно силно, а също и при подсилване на пчелните семейства, чрез поставяне в кошерите на пити с пило от други семейства. Подобно действие оказват и стъблата на обикновения пчелник.Кои растения могат да бъдат опасни за пчелите през периода на цъфтеж?
През периода на цъфтеж за пчелите са опасни:1. Растения, чиито цветове може да бъдат капан за пчелите. Към тях се отнасят ориенталският и градинския мак, кученцето, свещицата. Пчелите остават затворени в цветовете им през нощта и там загиват от студ глад или упоени от излъчвания аромат. Съцветията на сребролистната липа действат замайващо и затова през периода на цъфтеж под тези дървета често може да се видят множество упоени пчели. След процъфтяване венчелистчетата и чашелистчетата на деуцията остават да висят ма тънки влакна, подобни на паяжина, в които пчелите се заплитат по време на полет. Поради това цветовете на този храст трябва да се напръскат с вода за да опадат венчелистчетата с влакната.
2. Растения, които предизвикват отслабване на пчелното семейство след събиране на мана от тях. Това са елдата. калуната и др. При събирането на маната организмът на пчелите се претоварва с несмилаеми остатъци и насекомите могат да загинат, а пчелните семейства да отслабнат.
3. Растения, отделящи отровни сокове (отровно биле. есенен минзухар, жълт напръстник) или отровен прашец (които съдържат отровното вещество анемол, предизвикващо интоксикация).
4. Растения, чиито цветове имат кукички, шипове или отделят лепливи вещества, които повреждат крилата на пчелите. Към тях се отнасят метличината, паламидата и магарешкият бодил.