Голям привърженик на двумайчината система на пчеларстване е пчеларят Цветко Цакич от Валево. Той пчеларства стационарно със стотина семейства на 20 км от града. Околността на пчелина е богата на медоносна растителност, така че има овощна, акациева и ливадна паша.
Неговият метод е пчеларстване с две майки в един даданблатов кошер през цялата година. Майките със своите шестрамкови семейства са отделени с вертикална преградна дъска с отвор с размери 100x100 мм, замрежен с метална мрежа с отвори 2,5х3мм. Така разделени, двете семейства зимуват в един кошер.
Напролет, заради тясното пространство и бързото развитие, пчелите напълват рано кошера с пило и пчели. Обикновено в средата на март, когато семействата са почти пълни с пило, поставя още едно плодниково тяло без преграда. В него прехвърля рамките със запечатано пило и с частично открито пило от двете семейства. На опразнените места след изваждането на рамките с пило поставя восъчни основи или, ако има, изградени пити. Майките оставя в техните първоначални пространства. Върху долното плодниково тяло (с преградата) поставя ханеманова решетка и върху нея второто плодниково тяло с пренесеното пило. Следващите дни майките продължават да снасят в новосъздаденото пространство. Пренесеното запечатано пило се излюпва и дава маса млади пчели от двете майки. В началото на овощната паша (или маслодайна рапица), поставя под второто плодниково тяло, върху ханемановата решетка, общ магазинен корпус (170 мм), от който вади мед и който, според нуждата, поставя при следваща паша. Медът, който пчелите събират в горното плодниково тяло, се връща при необходимост на пчелите за зимата, а останалото служи за формиране на отводки и оплодници.
Характерното за този начин на пчеларстване е, че двете майки работят заедно в едно семейство през цялата година и произвеждат пчели, които участват заедно в пашата. По този начин се осигурява наистина силно семейство за пашата с достатъчно млади пчели, които са изключително важни за преработката на внесения нектар.
На конгреса на Апимондия в Любляна един немски производител на кошери представи ДБ кошер с преграда за двумайчино пчеларстване. Плодникът е класически, с преграда в средата. Върху плодника поставя ханеманова решетка и два магазинни корпуса с по шест рамки, така че заедно представляват един магазинен корпус (170мм) с дванадесет рамки. Върху тези два магазинни корпуса поставя един общ 12-рамков магазинен корпус и по-нататък още колкото корпуса са необходими. Смисълът на поставянето на тези два 6-рамкови магазинни корпуса, е в тях да се складира поотделно за двете семейства храна за зимата.
Българският специалист г-н Пламен Петров описа в лекцията си в Белград през 1996 г. работата на пчелите в 14-рамков кощер, разделен на две част от по 7 рамки. ошерът е разделен с вертикална преграда, където едното семейство има вход на изток, а другото на противоположната страна (на запад). Върху плодника се поставя ханеманова решетка и общ магазин. Г-н Петров тогава твърдеше, че семейството с вход на изток излиза сутрин много по-рано на работа, а чрез пчелите в общия магазин работата се пренася и на пчелите от другото семейство. Що се отнася до семейството, обърнато с входа на запад, твърдението е, че вечер то работи до по-късно и че работата в магазина се пренася върху всички пчели. Изводът, който може да се направи, е, че пчелите в тези семейства работят общо по-дълго през деня и, вероятно, събират и повече мед.
Милко ШЛИВИЧ
сп. „Пчелар"-Белград, бр.10/2003 г.