Agro-CONSULTANT.NET - Вашият приятел на полето, във фермата и на пчелина

Сага около пчелин със 160 пчелни семейства със замесени служители на областната БАБХ Пловдив

Пчеларство.Истинска сага около пчелин със 160 пчелни семейства със замесени служители на областната БАБХ Пловдив.

През месец февруари в

пчелина собственичката констатира изключително висока зимна смъртност и има съмнения за наличието на американски гнилец. Няколко дни по-късно тя уведомява лекуващия ветеринарен лекар. Заедно с него вземат проби от живи и умрели семейства, след което се извършва изследване за американски гнилец.

Всички проби са положителни – т.е. налице е заразяване с американски гнилец. В резултат от посочените констатации, на пчеларката са направени предписания за затваряне на кошерите (живи и умрели), забранява и се да изнася от пчелина кошери, инвентар, пчели, майки, пчелни продукти.

Всичко това е правилно и законосъобразно. Пчелинът с регистрирани 160 пчелни семейства е обявен за животновъден обект под карантина именно заради наличието на американски гнилец. Със заповед е назначена 5 членна комисия, която има за предмет на дейност:

По хуманен начин да унищожи заразените от американски гнилец живи и мъртви семейства; Да изготви досие за обезщетение на собственика съгласно разпоредбите на чл. 141-148 от ЗВМД.

Следва дълго очакване от страна на собственика на пчелина, докато не се появява в началото на април комисия в състав от няколко ветеринарни специалисти от ОАБХ Пловдив, частнопрактикуващият лекар и пчелар. Последният всъщност отваря кошерите за преглед, така са прегледани около 15 кошера с умрели семейства. Констатацията на пчеларя се приема от официалната комисия, а именно:

Причината за загиналите семейства в пчелина са дефектни майки, недохранване, слаби семейства с малко пчели. Без да се вземат проби за изследване на над 140 семейства се приема това заключение за меродавно. За обезщетение при това положение ще се зачетат само семействата с констатиран гнилец, а не огромният брой останали загинали пчелни семейства.

Питаме се:

  1. Дали умишлено не се вземат проби от останалите кошери, с цел да се намали размера на обзщетението?
  2. Това рутинна практика на специалистите от БАБХ ли е или прецедент?

(ПиК)

Още интересни статии по темата

Free Joomla! templates by Engine Templates