Медоносните пчели са родом от Азия
Геномен анализ прави поврат в теорията за появата на медоносните пчели (Apis mellifera) по нашите географски ширини.
Учените от Университета в Упсала, Швеция смятат, че предците на медоносните пчели Apis mellifera първоначално са обитавали територията на Азия. По думите на сътрудника в отдела по медицинска биохимия и микробиология на университета М. Уебстър резултатите от изследването не потвърждават тезата за африканския произход на медоносните пчели, позволяват да се проследят маршрутите на миграцията на тези пчели и особеностите на адаптацията им към околната среда в различните части на света. Установено е, че основните африкански и европейски подвидове на Apis mellifera са се разделили преди около 300 хиляди години, а бликоизточните подвидове са се обособили по-късно, преди около 150 хиляди години. До тези изводи учените са стигнали в резултат на изучаване на генетичното разнообразие на пчелите на различните континенти. За целта са анализирани геномите на 140 пчели от 14 популации, отнасящи се към 9 подвида, и са проведени сравнения на техни 8,3 милиона еднонуклеотидни полиморфизоми (точкови мутации, при които един нуклеотид се заменя с друг).
Изследователите отбелязват, че в миналото промяната на климата е играла решаваща роля в разпространение на Apis mellifera. Африканските подвидове на тази пчела са достигали максимална численост по време на ледниковите периоди, а числеността на европейските подвидове през това време е намалявала. За последните 20 хиляди години, напротив, популацията на африканските пчели е намаляла, а европейските подвидове са станали по-многочислени.
Въпреки това, анализът е показал, че африканските подвидове притежават по-силна генетична база на имунитета. В частност, те имат повече гени, отговарящи за образуването на тромбоцидни тапи, което им помага по-добре да се справят с инфекциите. По мнението на авторите на изследването, високото ниво на инбридинг при медоносните пчели не е причина за високата смъртност през последните години.