Agro-CONSULTANT.NET - Вашият приятел на полето, във фермата и на пчелина

Хранене на бременни свине - СВИНЕВЪДСТВО

Полезна информация за свинете.Хранене на бременни свине.


Пълноценното хранене на свинете преди заплождането е едно от условията за осигуряване на добра продуктивност. От отбиването на прасетата до заплождането на майките, особено ако те са изтощени, храненето трябва да се подобри в количествено и качествено отношение, преди всичко по отношение на енергийната част от дажбата. Ефектът от повишаването на енергийното хранене зависи от телесното състояние на майката. Усиленото хранене на прасетата непосредствено преди и по време на разгонеността засилва овулацията, но не влияе съществено върху броя на приплодите при първескините. Предполага се, че причината не е в равнището на овулацията, а в неспособността на младата майка да произведе повече прасета, т.е. в други майчини фактори. При това положение многоплодието на младите майки може да се влияе от по-обилно хранене през еструса само ако е ограничено от степента на овулацията.

Храненето трябва да спомага за правилното протичане на бременността, да е съобразено с физиологичните промени в организма на свинете. Обмяната на веществата през първия месец на бременността се повишава с около 15%, а преди опрасването - с около 40% в сравнение с незапдодените свине. Увеличава се масата на животните. През последните 3-4 седмици на бременността растежът на фетусите, вимето и матката е по-интензивен.

При бременните свине се използват само концентрирани фуражи, но в дажбата може да участват сочни, зелени и други обемисти фуражи. Подходящи са целодажбените смески.

Смеските трябва да съдържат около 12-13% суров протеин и 0,50% лизин. Ако протеинът е в по-малко количество, възможно е да се родят прасета с ниска жива маса и слаба жизненост. При голям недостиг на калций, фосфор и йод също се раждат нежизнеспособни прасета с недоразвит скелет. Много е важно смеските да бъдат балансирани по витамините А, D и от група В. Много добри резултати се получават, ако в дажбата се включат кръмно и захарно цвекло, тиква, зелени фуражи, особено люцерна. Много е полезно и люцерновото брашно. По този начин може да се пестят концентрирани фуражи.

Прието е бременните свине да се хранят ограничено, а не на воля. Високото енергийно хранене преди и по време на заплождането не трябва да продължава през бременността, защото е възможно да настъпи затлъстяване, което да увеличи смъртността на ембрионите и да намали плодовитостта. Препоръчва се свинята майка да се храни по-икономично през бременността и по-богато през периода на лактацията. Обилното хранене на бременните свине довежда до висок прираст и значителна загуба на жива маса през време на лактацията. Установена е връзка между изменението на живата маса през периода на бременността и по време на лактацията. Майките, които имат по-висок прираст през бременността, намаляват по-силно масата си през лактацията. Натрупването на големи резерви през бременността и използването им през периода на лактацията е нежелателно, защото се повишава разходът на фураж. Разходът на хранителни вещества за синтезиране на мляко от резервите на организма е с около 20% по-висок, отколкото при непосредствено образуване на млякото от храната. Може да се приеме ориентировъчно, че преди и по време на покриването дажбата се повишава на 3-3,5 кг. След заплождането в продължение на 6-10 дни тя е намалява постепенно на 2,2-2,4 кг и остава на това равнище до около един месец преди края на бременността, след което се повишава на 2,5-2,6 кг. Около 4 дни преди опрасването майките трябва да получат най-много 1,8 кг смеска, като в деня на опрасването дажбата се намалява още повече или се прекратява напълно и свинете се оставят само на вода. За да се чувстват животните сити при намаляването на дажбата, в нея се включват задължително (без деня на опрасването) обемисти фуражи - люцерново брашно, зелени бобови треви сочноплоди, кореноплоди и др. Смяната на дажбите трябва да става постепенно с преходен период.

Бременните свине се хранят групово или индивидуално. За предпочитане е индивидуалното хранене дори, когато животните се отглеждат групово, като за целта се прави специално обзавеждане.

Бременните свине се хранят двукратно. При използване на автохранилки храната се дозира.

Още интересни статии по темата

Free Joomla! templates by Engine Templates