Какво по-приятно да се сгреете в студените дни с пунш от черен бъз, да се заредите с витамини от шипково вино или вино от червена калина, да сръбнете компот от трънки или дренки, когато имате температура. Шепа диви ябълки ще придадат неповторим аромат на коледния ошав.
Един от най-достъпните методи за съхранение на диворастящите плодове е сушенето. При спазване на технологията така най-пълно се запазват основните хранителни вещества и витамини, а хранителната им стойност в резултат на изпарението на водата се увеличава 9-10 пъти. Сега му е времето да се запасим с тези безценни дарове за предстоящата зима.
ДИВИ ЯБЪЛКИ. Най-добрите сортове за сушене са с невисоко съдържание на захар, т.е. кисело-сладки на вкус. Измиват се, нарязват се по дължина или на кръгчета и се нареждат върху метална решетка. Температурата в началото на сушене трябва да е 80 градуса, а в края 50-55 градуса. В процеса на сушене на всеки 1,5-2 часа ябълките се вадят от фурната и се разбъркват. Изваждат се, когато при силен натискрезенчетата не се размачкват. Тъй като съхнат неравномерно, трябва да се досушат на тънък пласт в дървена щайга за 2-3 седмици.
УЗРЕЛИ ШИПКИ. За препоръчване е да се берат през сеп- тември-октомври, когато в тях са се натрупали най-големи количества аскорбинова киселина. Плодовете се почистват, но не се мият, а веднага се слагат върху сито във фурната да съх нат при първоначална темпетура 40 градуса,но се увеличава до 60 градуса, като вратичката се държи леко открехната. След 8-10 часа се изваждат и оставят за 2-3 дни да доизсъхнат на въздух.
ДРЕНКИ. Берат се в сухо време, преди да потъмнеят и омекнат, иначе бързо плесе- нясват. Сушат се на тънък пласт в тава във фурната, като температурата постепенно се повишава от 45 на 80 градуса, а вратичката се държи леко отворена. От 1 кг пресни дренки се получават около 100 г сухи.
ТРЪНКИ. Плодовете узряват към октомври, но остават по храстите до началото на зимата. Изчистени и разстлани на тънки пластове в щайги, могат да се запазят пресни повече от месец. Презрелите и осланени плодове обаче бързо загниват, затова трябва веднага да се изсушат. Първоначално фурната се загрява до 40 градуса, а след това температурата постепенно се повишава до 75 градуса. Сушените трънки напълно запазват качествата си и са много трайни. Придават пикантен аромат на рибена чорба, сарми с лозови листа, дроб-сарма, пълнени чушки.
ЧЕРВЕНА КАЛИНА. Плодовете се берат след първите студове, когато стават по-сочни и сладки, а тръпчивият им вкус значително намалява. Тогава са най-подходящи за приготвяне на вино. След оронване от кичурите се сушат във фурната при температура, не по-висока от 50 градуса. Нормално изсушените плодове са блестящи и не лепнат при натиск.
ЧЕРЕН БЪЗ. Берат се само напълно узрели, дори презрели плодове, преди да започнат да увяхват. Тъй като в недоузрелите плодове и в семчиците на вече узрелите се съдържа отровен алкалоид (който е неустойчив на топлина и при варене се разпада напълно), бъзът трябва да се преработва внимателно. Пасирането и стерилизирането на плодовете е за предпочитане пред сушенето. Оронените зрънца се слагат в съд с вода, която едва покрива дъното му и се задушават 30 минути. Кашата се претрива през сито, прецежда се още веднъж (никаква семка не бива да попадне), налива се в буркани и се стерилизира 30 минути. От нея по всяко време може да се приготви мармалад или желе, да се използва за пунш или супа.
Източник:http://www.domashenjurnal.bg