Растението се отглежда в градината на единични туфи и е много интересна подправка. Но за него могат да се отделят и по-големи площи, защото се търси за рибната и месната промишленост.
Девесилът (Levisticum officinale) е многогодишно тревисто растение. Листата му са тъмнозелени, от долната страна по-светли, с триъгълно двойно и тройно пересто насечена пету-ра. През първата година образува листна маса и коренище, а през втората и след това - цветоносно стъбло. То е право, кухо, гладко, с восъчен налеп, разклонено и достига на височина 2 м. Цветовете са жълто-зелени, семената - сламеножълти, събрани по две, запазват кълняемостта си 3-4 години.
Девесилът е широко разпространен в Европа и Азия. Листата и младите клонки са подходящи подправки на супи и ястия от риба и месо. Богати са на витамини, минерални соли и етерични масла. В някои райони на страната ритуално през кухото стъбло на девесила се пие мляко за здраве на Гергьовден.
Подправката расте и се развива добре на богати терени. През есента заедно с обработката на мястото се внасят 20-30 кг оборски тор, 400-500 г суперфосфат и 300-400 г калиев сулфат на 10 квадрата.
През есента туфите се разделят на части, всяка да е с 3-4 коренчета. Със семена се сее директно също през есента. Но е възможно да направите това и рано напролет. Необходими са 600 г семена на декар. Сее се в редове, на растояние 50- 60 см между тях, или пък на ленти по схема 70+45+45 см. Гъстите есенни посеви се про-реждат през пролетта, в реда растенията се оставят на разстояние 15-20 см едно от друго.
През вегетацията се окопава редовно и се плеви, ако е сухо, се полива. След подхранване листната маса е по-голяма.
Листата и младите клонки се берат на няколко пъти, когато достигнат 15-16 см. От 10 кв. м може да получите около 30-40 кг свежа маса.
Източник:http://www.domashenjurnal.bg