Agro-CONSULTANT.NET - Вашият приятел на полето, във фермата и на пчелина

Хранене на бозаещите зайчета - Зайцевъдство

Полезна информация за зайците.Хранене на бозаещите зайчета.


Ако някоя зайкиня умре след раждането или ако е маломлечна, или е родила много приплоди, трябва да се потърси друга, която е родила малко, за да се прехвърлят приплодите от умрялата зайкиня, като разликата във възрастта на зайчетата не трябва да е повече от две денонощия. Когато приплодите са много и трябва да се прехвърлят само няколко от едната на другата зайкиня, вземат се най-едрите, защото зайчетата на втората зайкиня са по-едри.

Ако зайкинята умре, когато зайчетата са на 12-15-дневна възраст, тогава им се предоставя краве мляко, в което е прибавен 1-2 гр. витаминен препарат. Млякото трябва да е прясно и да произхожда от здрава крава. Може да се дава и кисело мляко на зайчетата, което е по-добра храна. Съдовете задължително се дезинфекцират след всяко хранене на зайчетата. Известни успехи са постигнати при храненето на малките зайчета с биволско и овче мляко, като количествата консумирано мляко от едно зайче са по-малки, тъй като са по-богати с хранителни вещества.

На зайкиня се оставят средно 8 зайчета или толкова, колкото са цицките й. Някои зайцевъди оставят по 12-14 зайчета. Вярно е, че зайчетата остават живи, но те не растат интензивно в млада възраст.

След 16-ия - 18-ия ден от раждането зайчетата започват да приемат малки количества от храната на майката, а на 23-ия - 24-ия ден може да преминат на самостоятелно хранене. Именно на тази възраст се отбиват зайчетата при интензивно използване на зайкините, когато се заплождат на втория ден след раждането. В този случай на отбитите зайчета се дава сухо бито или прясно мляко, за да се използват възможностите им за интензивен растеж.

Още интересни статии по темата

Free Joomla! templates by Engine Templates